Ürün Kodu: saksi504
Stok Durumu: 2-3 gün içinde
0,00 ₺

Balkon saksı ölçülerimiz: 600 / 200 / 170 mm - 13,5 LT plastik altlıklı saksıdır.


Saksı değiştirirken çiçekleriniz çok kolay zarar görebilir, kökleri kırılabilir, yeni saksıya geçince siz nasıl olduğunu hiç anlamadan ölebilir. Bu talihsizlikleri yaşamamak için nasıl saksı değiştirildiğini ve saksı değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle çok fazla keyfi saksı değişimleri yapmayın. Sonuçta riskli bir işlem. Ama ille de keyfi bir saksı değişimi yapacaksanız saksı değiştirme zamanınızı mümkün olduğunu kadar bitkinin saksı değiştirme zamanına yakın bir döneme denk getirmeye çalışın.

Saksınız değiştirmeniz gerektiyse ya da siz bu konuda son derece kararlıysanız saksı değişiminin genel kuralları vardır. Bu genel kuralı sakın unutmayın; Yeni saksı, eski saksıdan 1-2 boy büyük olmalıdır. Çok da büyük olmamasına dikkat edin ama; çünkü bitki köklerinin saksı toprağını tümüyle kaplayacak şekilde gelişmesi uzun vakit alır; bu da çok sağlıklı bir gelişim değildir.

Yeni saksınızı dinlendirilmiş veya kireçsiz suyun altında bir süre bekletmenizde fayda var. Buradaki amaç, saksının suyu tamamen emmesini sağlamak. Şayet eski saksıyı kullanacaksanız – ki asla tavsiye edilmez – en azından saksının içi ve dışını iyice yıkadığınızdan emin olun.